Späť do obchodu

Registrácia

Ako vznikla solárna plachta Cornisun

Solárna plachta Cornisun LogoV roku 2013 sme vyvinuli priehľadnú, číru, solárnu plachtu CorniSun® s nylonom, vďaka ktorej sa Váš bazén ohreje rýchlo a účinne, udrží ho dlhšie teplý a bude Vám dlho slúžiť.

Položením priehľadnej solárnej plachty Cornisun® na hladinu vody vytvoríte priamo z vášho bazéna solárny panel a vďaka tomu budete mať zadarmo teplú vodu po celé leto!

Modré aj čierne solárne plachty ohrejú vodu iba pri hladine. Prečo?
Pokiaľ zakryjete hladinu modrou alebo čiernou plachtou, ohrieva sa iba plachta a až od nej hladina. Ohrev je tak oveľa pomalší.
Aby mohlo slnko ohrievať vodu, musíte ho do nej pustiť!

Ako to všetko začalo?

Zaobstaral som si bazén, 3 x 6 m. S vysokým zastrešením, aby sme sa tam mohli v lete kúpať a chodiť aj keď prší a tiež som sa dočítal, že budem mať vďaka nemu teplý bazén, bez akéhokoľvek ohrevu a že sa v pohode budem kúpať od apríla do októbra.
Tiež mi bolo odporúčané tepelné čerpadlo na ohrev vody a ja som k tomu dokúpil modrú nepriehľadnú, silnú a ťažkú solárnu bublinkovú plachtu v jednom kuse.

Prvý problém bol, že ak sa manželka s dcérami chceli ísť kúpať, museli plachtu zložiť z hladiny. Keďže ale bola  ťažká a neskladná, nechodili sa kúpať skôr, kým som neprišiel domov a nezložil ju. Takže sa prestala používať a nakoniec išla z domu.

Druhý problém bol, že voda dosahovala ťažko 25 °C, aj keď tepelné čerpadlo bežalo až sa z neho fajčilo, slnko pálilo čo mohlo a pod zastrešením bolo 60 °C. Dievčatám sa do tak "studenej" vody nechcelo.
Kto má manželku alebo priateľku, vie o čom hovorím.

Zisťoval som, prečo sa voda stále neohrieva a prišiel som na zaujímavé veci, ktoré mi predajcovia zastrešenia ani bazéna nepovedali.

Prečítajte si 7 mýtov o solárnej plachte a solárnom ohreve bazénov 

Ona sa totiž voda, pokiaľ nie je zakrytá hladina bublinkovou plachtou, príšerne rýchlo ochladzuje. Ochladzuje sa vďaka odparovaniu a to aj pod zastrešením. Takže zatiaľ čo tepelné čerpadlo dodávalo (za veľké peniaze) do vody obrovské množstvo tepla, väčšina ho zase vďaka odparovaniu utieklo do vzduchu.

Prvé pokusy so zakrytím hladiny bazéna.

V USA som v roku 2009 našiel výrobcov tzv. solárnych kruhov SolarSunRings. Vyskúšal som ich a začal dovážať a predávať. Vyzerali ako obrovská nafukovacia pizza (priemer 150 cm) a proti odparovaniu a ochladzovaniu vody fungovali celkom dobre. Horšie to už bolo s kvalitou, pretože neustále uchádzali, praskali a boli 3x drahšie, ako naša súčasná solárna plachta Cornisun.

solárne kruhy solar sun rings na bazéne

Dlhá cesta vývoja solárnej plachty Cornisun.

Tak som začal vyrábať bublinkovú plachtu podľa "vlastného" receptu. Už na začiatku v roku 2012 bola vyrábaná zo zmesi polyetylénu a nylonu, čo zaručovalo jej vysokú pevnosť aj pri relatívne tenkej sile 200 mikrónov. Pevnostne je porovnateľná s bežnou polyetylénovou plachtou o sile 400 mikrónov, pri polovičnej hmotnosti a lepšej ohybnosti.
Bola do nej od začiatku dodávaná dlhodobá UV ochrana. Prísada, ktorá zaručuje odolnosť voči slnečnému žiareniu a trvanlivosť plachty 4 - 5 rokov.
Bubliny mala s priemerom 25 mm a farbu jemne namodralú. Ako sme ale zistili, veľké bubliny boli náchylnejšie na prasknutie, pretože čím väčšia bublina, tým slabšia bola jej stena (ako pri nafukovacom balóniku). A zároveň cez namodralú plachtu predsa len prechádzalo menej slnečného žiarenia potrebného na ohrev vody, než cez číru.

Solarna plachta modra

Tak vznikla súčasná solárna plachta Cornisun.

Postupom času a nadobúdaním skúseností, sme dospeli k súčasnej podobe plachty. Vyrába sa na výrobnej linke v ČR. Je číra, priehľadná, s bublinami s priemerom 10 mm. Materiál o sile 200 mikrónov je zmes polyetylénu a nylónu s dlhodobou UV ochranou. Vďaka tomu je mäkká, ohybná a zároveň pevná, bublinu medzi prstami neprasknete a slnko ju svojim žiarením nevysuší a ona len tak rýchlo neskrehne a nepopraská. 

Solarna plachta Cornisun logo

Prečo je (podľa mňa) delená plachta lepšia ako jednodielna?

Na našom bazéne 3 x 6 m používam 4 ks plachty o šírke 150 cm a dĺžke 3 m, položené naprieč. Malá dcéra príde, vytiahne plachtu na breh, zroluje ju do rolky alebo zloží a položí vedľa bazéna. Po kúpaní ich zase nasunie na hladinu a urovná, bez prekážajúceho navijaka, jednoducho a ľahko.Jaroslav Málek

Máte otázku, chcete sa poradiť? Zavolajte mi:
mob.: ČR +420 774 376 464
Alebo mi napíšte: 
malek@cornisun.cz

S prianím všetkého dobrého Ing. Jaroslav Málek
majiteľ firmy a výrobca solárnej plachty CorniSun®

Rozmery a ceny solárnej plachty Cornisun >>>


Späť do obchodu