Späť do obchodu

Registrácia

7 mýtov o solárnej plachte a solárnom ohreve bazénov

Čo vám vravia predajcovia bazénového vybavenia a aká je pravda?

MÝTUS č. 1 - Čierna plachta je najlepšia na ohrev bazéna

NIE. Keď vám svieti do okien slnko, je v miestnosti horúco. Ak zatiahnete čierny záves, v miestnosti bude chladno, iba záves bude horúci! Rovnako je to s bazénom.
Aby sa voda v bazéne ohrievala, musíte do nej slnko pustiť. Solárna plachta by mala byť priehľadná, najlepšie číra, aby slnko ohrievalo vodu až na dno a nie iba čiernu plachtu na hladine.

Pozri video (3 min.)


Mýtus č. 2: Solárna bublinková plachta násobí slnečné žiarenie a využíva ho na ohrev bazéna.

NIE. Samotná solárna plachta vodu v bazéne neohrieva. Pokiaľ je priehľadná, púšťa slnko do vody a to ju ohrieva (viď Mýtus 1). Keby ste na hladinu položili transparentný igelit, princíp by bol rovnaký, len by sa neudržal na hladine a potopil by sa.

Rozmery a ceny solárnej plachty Cornisun >>>

Mýtus č. 3: Bublinky na plachte vytvárajú lupu a tým sa zlepšuje a zrýchľuje ohrev vody.

NIE. Bublinky sú na plachte iba z toho dôvodu, aby plávala na hladine. Je jedno, či sú malé alebo veľké. Navyše, ak je plachta modrá alebo čierna, slnko sa dovnútra bublín vôbec nedostane!

Pozri video (1:30 min.)


Mýtus č. 4: Čím silnejšia plachta, tým lepšia.

NIE. Všetky bublinkové plachty sú vyrobené z polyetylénu, ktorý na slnku krehne a praská. Pokiaľ plachta neobsahuje prísadu proti UV žiareniu, môže byť silná aj 1000 mikrónov, rovnako bude praskať.
Solárna plachta Cornisun je spevnená nylonom a obsahuje UV prísadu, ktorá krehnutiu zabraňuje. Má preto vyššiu pevnosť a trvanlivosť ako bežné plachty, pri zachovaní ohybnosti a nízkej hmotnosti.

Mýtus č. 5: Solárna plachta musí byť jednodielna a pokrývať 100% hladiny bazéna.

NIE. Solárna plachta by mala pokrývať aspoň 90 % bazéna. Môže byť aj z niekoľkých kusov, pruhov alebo kruhov. Zjednodušuje to manipuláciu a menšie kusy vyberie z bazéna aj dieťa. Zároveň pokiaľ dieťa spadne medzi menšie časti, plachta sa rozostúpi a dieťa sa dostane nad hladinu. Ak spadne pod jednodielnu....

Pozri video (1:40 min.)


Mýtus č. 6: Zastrešenie bazéna zamedzuje ochladzovaniu vody.

NIE. Aj pod zastrešením sa voda odparuje a tým ochladzuje (odpar vody z bazéna 8 x 4 m je 150 l vody za deň). Preto aj tam je nutné používať bublinkovú plachtu. Voda sa ochladí za noc o 3 - 4 ° C a to aj pod zastrešením. Pokiaľ použijete aj pod zastrešením solárnu plachtu na hladine, obmedzíte ochladenie na 0,5 - 1 °C. Nemusíte vodu toľko dohrievať a šetríte peniaze.

Pozri video (1:50 min.)


Mýtus č. 7: Ak používam na ohrev solárne panely, nie je nutné používať bublinkovú plachtu.

NIE. Je to rovnaké, ako keby ste v zime doma topili a mali pritom otvorené okná. 70% tepla, ktoré dodáte do vody ohrevom, okamžite odchádza hladinou preč.
Pokiaľ zakryjete bazén bublinkovou plachtou, ušetríte minimálne 50% nákladov na ohrev vody.
Pri veľkých bazénoch môžu byť úspory až niekoľko desiatok tisíc € ročne!

Prečítajte si tiež: Recenzie našich zákazníkov >>>

Rozmery a ceny solárnej plachty Cornisun >>>


Späť do obchodu